[TURKISH] When Dust Settles 0.5 LORE

ENGLISH VERSION: When Dust Settles: Calm Before The Storm [WDS 0.5]

İkinci bir hikaye bulmak için 2 günümü aldı D:

ÖNEMLİ:

Bu herhangi bir siyasi görüş DEĞİLDİR ve sadece günümüzdeki Çin-Tayvan arasındaki gerilimlerden esin alınmış bir hikayedir.
Tayvan’ın statüsü hâlâ tartışılmaktadır ve bu tartışmada bir taraf seçmişim gibi görülmemelidir.

ENGLISH VERSION: When Dust Settles: Calm Before The Storm [WDS 0.5] 3

Resmî Hikaye

When Dust Settles: Calm Before The Storm, 2076 yılında geçmektedir. İki Küresel Süper Güç (ABD ve Çin) ve bu iki küresel gücün kendi ittifakları birbirine karşı savaş ilan etmeye başlamış. Bu savaş, daha yeni başlamış ve savaşın ilk çatışması Tayvan’da gerçekleşmiştir. Çin, azalan ABD’li Deniz Kuvvetleri’ne karşı ve azalan ABD Deniz Keçeleri’ne karşı ilerlerken ABD, ittifaklarından askeri yardım talep ederek bir çağırıda bulunur.

Calm Before The Storm Vancouver, Kanada’nın Maple-Wood kasabasında geçmektedir. Dördüncü Dünya Savaşı daha yeni başlamış ve Kanada Ordusu çatışma için harekete geçmektedir fakat Kanada nüfusunda büyük bir kargaşa büyümektedir ve savaşı bitirmek amacıyla birçok eşkıya grubu CAF üyelerine karşı ve Kanadalı kuvvetlerin üslerine karşı saldırılar düzenleyip saldırmaktadır. Kanada ordusu, saldırıların başından beri bölgedeki binaların birçoğunu ele geçirip tam kapanma ilan etmiş fakat Sandstorm’da da gördüldüğü gibi CAF, başkent şehre odaklanır, çünkü, kontrolünü hızlıca kaybeder.

Hikaye böylece başlar.

Para Birimi

Kanada’da insanlar genellikle Kanadalı para birimleri veya Amerikan para birimleri kullanır. Örneğin: Peni, Nikel, Dime ve Çeyrek gibi. Bu zaman diliminde kağıt paranın kullanımı sıklıkla görülmektedir. Kanada/Amerikan Dolarının değeri gerçek hayattaki değeriyle aynıdır. Su şişesi için $1, jaket için $20 - $100 dolar ve yasal olarak satın alabileceğiniz bir tüfek için $800 ödemeniz gerekmektedir. Topluluğun: Proteso düzenlemesi, çete kurması ve ayaklanması dışında, topluluk normal davrandığı için topluluk Sandstorm’a göre daha uzak ve daha iyi bir konumdadır.

Gruplar & Hizipler

Çeteler

Rol oynamak amacıyla insanlar çete kurabilirler. Ancak sınırları vardır.

 • Çeteniz zengin olamaz
 • Çeteniz herhangi bir türden Ateşli Silahı sahip olamaz
 • Çeteniz CA/CAF ve Vancouver’lular ile ittifak olamaz .
 • Askeri hiyarşiye göre çeteniz operasyonlarını sürdürmek zorundadır (Komutta Birinci, Komutta İkinci, Subaylar vs.). Fakat askeri hiyarşiyi bozmadan çetenizdeki rütbelerin isimlerini değiştirebilirsiniz.
 • Grup lideriniz öldürüldüyse grubun Komutta İkinci’si lider olur. Her ikisi de öldürüldüyse çeteniz terk edilmelidir.
 • Çetenizin istatistikleri ve motivleri hakkında son söz LPM’lerdedir.
 • Çeteniz CA/CAF üslerine gitmemelidir.
 • Çeteniz Genel Kurallar’ı ihlal etmemelidir.
 • Çeteniz herhangi bir zamanda 20 üyeyi geçmemelidir.
 • Ölü bir bedenden alındığı sürece çeteniz ateşli silahlar kullanbilir ancak otomtatik olarak, yani, oyunun başından beri, bir ateşli silahınız olmamalıdır.
 • Çeteler birbirine savaş açıp birbirine saldırmak zorundandır. Çete üyelerinizin diğer çetelerin üyelerini öldürmesi için bir izin GEREKMEMEKTEDİR . Hedefiniz diğer çetelerin lider(ler)ini öldürmektir.
 • Çete üyesi öldüğünde, ölmüş üye grubunuzda daha önceden seçilmemiş diğer bir rolü seçmek zorundadır veya oyunu terk etmek zorundadır.

Kanada Ordusu (CA)

Bu grup Kanada’nın bağımsızlık tarihiden beri bu grup varlığını sürdürmektedir. Bu grup, Kanada Silahlı Kuvvetleri’nin geleneksel kara kuvvetleri’dir. Bu özelce yetiştirilmiş askeler Kanada Silahlı Kuvvetleri’nin büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktdaır. Bu zamanda Kanada Ordusu tamamen mobilize olmuşve neredeyse tüm HükümentDepartman binarlarıyla tüm Genel Mağazaları ele geçirmiştir.

CA’nın bu oyundaki görevi, Tayvan’ın özgürlüğünü savunmak için ve Tayvan’ın kendisini savunmak için bir Birlemiş Milletler Koalisyonu’yla Asya’ya gönderilirken nüfustaki düzeninin devamını sağlamaktır. CA genellikle Maple-Cove ve Apple Wood Compleksi’nde görülmektedir. Bu bölgelerde işe, okula ve temel ihtiyaçlar için vatandalar dışarıya çıkabilir ama her vatandaş günde 8 saat evinde kalması için talimat alır. Sabah 6’dan gece 10’a kadar dışarıya çıkmakla yakalananlar anında tutuklanıp 3 gün hapishanede kalır ve 500 USD bir ceza yer.

CA’nın en büyük düşmanı düşük aile gelirleriyle, sürekli Maple-Coveda ayaklanan vatandaşlarıyla, CA üyelerine saldırmasıyla ve malzeme alışveriş arabalarını yok etmesiyle çok iyi bilinen Kırmızı Gül Savaşçıları’dır.
Bu hizibin liderinin tutuklanması, tüm CA için 1. öncellikttir ve CA olarak gördüğünüz her şüpheliyi tutuklamak zorundasınız.

(Hizibiniz/grubunuz fark etmememksizin, bu sizin karakterinizin oyun içindeki davranışlarını yansıtmalıdır)

Kırmızı Gül Savaşçıları

Bu hizip, savaşın başında kurulmuştur (şu anki oyun yılında) ve Maple Cove’da ayaklanmalar çıkartarak ve CA/CAF askerlerine saldırarak, CA/CAF kamplarını ve CA/CAF üslerini yok etmekte kararlıdır. Bu hizip, basit bıçaklarla baltalarla ve penselerle silahlıdır. Fakat bu hizip, ateşli silahlarındaki eksikliğini yalnızca İngiliz Kolombiyası’ndakı 20,000 vatandaşla/çete üyesiyle, yani adam gücüyle ya da basit bir dille hizpataki eleman sayısıyla, gideriyorlar.

Bu hizip, genellikle sokağa çıkma yasasını ihlal eder ve hizibi tutuklamaya çalışan CA/CAF üyelerine saldırırlar. Bu hizipteki insanlar tipik olarak düşük gelirli ailelerdendir/bölgelerdendir, çünkü savaşın eforu bunlara on binlerece dolar biriminden vergiye mal olmuştur.

Bu hizibin herhangi bir üssü yoktur ama Maple-Cove’un içinde organize edilmektedirler ve bir ayaklanma sonrası organize edilmektedirler. CA/CAF 7/24 bu bireyleri tutuklayıp gruplarını yıkmaya çalışıyor fakat hiçbir tutuklama başarıyla sonuçlanmamıştır.

Vatandaşlar

Adından anlaşılacağı gibi bu ne bir gruptur ne de bir hiziptir, bunlar normal vatandaşlardır. Bu insanlar hemen her gün görebileceğiniz işçilerdir. Rolün oyundaki amacı sadece…var olmaktır. Sıradan bir vatandaşın uluslararası bir imajıdır. Herhangi bir gruba veya herhangi bir hizibe ait olmayanlar otomatik olarak bu rolü sahip olurlar.

Bu insanlar suç işlemez ve çatışmaya adapte değillerdir. Bu insanlar, sokağa çıkma yasasına uyum sağylayıp CA/CAF üyelerine saygı göstermek zorundadırlar. Vatandaşlar, Kırmızı Gül Savaşçıları tarafından soyulabilir ve sonuç olarak genellikle olabildiğince içeride kalırlar.

Vatandaşlar en çok Maple-Cove’da yerleşmektedir.

Vancouver’lular

Bu, CA/CAF’nin Maple-Cove’u korumasında yardımcı olan ve sokağa çıkma yasasının uygulanmasında yardımcı olan, Ex-Askeri/Ex-Özel Kuvvetler tarafından oluşan, bir grup hiziptir. Bu grup iyi silahlandırılmıştır ve çoğunlukla Kırmızı Gül Savaşçıları’nın da yerleşmeye tercih ettiği Apple Wood Compleksi’ne yerleşmektedir.

Sonuç olarak, apartman binalarının içinde çatışmaların yaşanması sıklıkla görülmektedir ve Vatandaşların korkup binanın etrafındaki yerlere gitmemesine neden oluyor.

Mutantlar

Oyunun zaman diliminden dolayı bu hizip terk edilmiş İngiliz Deniz Kuvvetleri Üssü dışında çoğunlukla görülmemektedir. Mutanlar olsa bile nadiren karaya çıkmaya denerler ve azıcık olan bu nadir kesim genellikle Kanada’lı Deniz Koruması ve CA/CAF Sahil Güvenliği tarafından öldürülmektedir. Hiç bir zaman halk veya işte CA/CAF olamayan bir grup tarafından karada herhangi bir Mutant gözle görülmemiştir.

Mutant olarak rol oynayan insanlar CA/CAF Deniz Fakülteleri’ne saldırmadığı sürece Deniz Üssü’nde kalmalıdır.

RAD I Mutanları ve III. Mutantlar bu zaman dilimi içerisinde varlığını sürdürmemektedir.

RAD IV olarak rol oynamız içn LPM’den izninizin olması gerektiği aklınızda bulunsun.

RAD I Mutantları
RAD I mutantları ya:

 • "Mutantlı": Yeşil rengine dönmüş olan bu normal mutant veya radasyona maruzuluk nedeniyle çürümekte olan bu mutant, gördüğü her insana saldırmaktadır. Genellikle bu mutantlar silahsızdır fakat nadiren yakın dövüş silahalarına sahipler. Bir tek BNWB’de bulunabilir. İyi konulmuş bir mermi tarafından öldürülebilirler.
 • "İticiler": Metal ve taşları hurdaya ayırma ve odunu parçalayabilme özelliği olan ve ekstrem hızlarda koşabilme özelliği olan bir mutanttır. Gördüğü her insana hızlıca koşar ve bir insanı yaralamaktan öldürülene kadar bir şeye atar. Bir tek BNWB’de görülebilirler. İyi konulmuş bir mermi tarafından öldürülebilirler.

RAD II Mutantları

 • "Tırmanıcılar": Duvarların boyutunu ve tavanın boyutunu değiştirebilme özelliğine sahip bir mutanttır. Gördüğü her insana atlar ve o insan öldürülene kadar insanı ısırıp tırnaklar. Bir tek BNWB’nin karanlık alanlarında görülmektedir. İyi konulmuş bir mermi tarafından öldürülebilirler.

RAD III Mutantları

 • "Yalnızlar": Bu mutantlar agresif değillerdir ve diğer mutantlar tarafından ayırt edilmektedirler. Bu tür mutantlar, genellikle derilerini saklayarak insan nüfusu bulunan alanlarda saklanmaktadır. Derileri solmuş bir kırmızı renktedir ve derileri ışığa karşı hassastır. İnsana yakın anatomisinden dolayı birkaç mermiyle öldürülebilir. BNWB’de görülebilirler.

RAD IV Mutantları

 • "Eziciler": Bu mutantlar normal bir insan boyutundan 3 kat daha büyüktürler ve karşılaştığı her insanı parçalamaya çaşışır. Çok düşmancalardır. Bir tek yüksek vasıflı silahlar ile öldürlebilirler veya çok sayıda silahlar ile öldürlebilirler. Tipik olarak M4A1’lere konulabilen mermi sayısı kadarıyla mermiyle öldürülebilirler. Bir tek BNWB’de görülebilirler.
 • "Ekenler": Bu mutantlar genellikle açık sarı veya mavi renktedirler ve karşılaştığı her insanı enfekte ederler. Herhangi bir yaşayan organizmayı enfekte edebilen sporlar üreten bitkiler ekerler ve daha sonra “İticiler” olurlar. Bu mutantlar çok agresifdirler ama sizi şaşıracak bir şekilde kolayca öldürülebilir. Hatta bazen bu mutantlar vücutlarına tek bir tabanca mermisi yediğinde ölürler.

Konumlar

Amerika Birleşik Devletleri Hava Komutanlığı & Nükleer Defans Üssü

Kısacası USSAC veya NDB.

Yeraltı Amerikan Yolu, Ortak Görev Kuvvetleri 2 Nükleer Facia Sığnağı’nın altındaki Amerikan Stratejik Hava Komutanlığı ile Nükleer Defans Üssü’ne direkt olarak yönlendiren bir demiryolları sistemidir. Bu sığnağının erişimi CA/CAF’nin Emreden Subaylara ve alanın etrafındaki tüm ABD/NATO ünitelere açıktır. CA/CAF birliklerinin bu sığnağa Amerikanlara göre daha az erişebilir çünkü bu üssün kullanımı aslında Amerikanlar içindir.

ABD Kara Kuvvetleri’ne ait rol oyuncuları veya ABD Hava Kuvvetleri’ne ait rol oyuncuları zamanını çoğunlukla bu üste geçirecektir ve çıkınca da Ortak Görev Kuvvetleri 2 Nükleer Facia Sığnağı’na ya da CFB Alexandria’ya gittikleri genellikle görülmektedir.

İngiliz Deniz Çatışmaları Üssü

Kısacası BNWB.

Burası Üçüncü Dünya Savaşı sırasında Amerika kıtasının istilanı önlemek amacıyla İngilizlerin kurduğu ve şu anda terk edilmiş bir konumdur. Üssün operasyonlarını denetlemek amacıyla bir zamanlar İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri, Kanadalı Kraliyet Deniz Kuvvetleri ile birkaç ABDli Deniz Komutanlığı Subayı kullanırdı. Üçüncü Dünya Savaşından 2 yıl ABD, üssü aşırı pahalı ve gereksizce bulmuş dolaysıyla ABD de üsse yatırması gereken paraları kesti ve böylece üssün terk edilmesine neden olmuştur.

Üs o zamandan beri yalnız bırakılmış ve mutantlar geliştiren bir Radyoaktif Mantarsı Enfeksiyon tarafından elle geçirilmiştir. Geliştirilen mutantlar, ara sıra yüzeye çıkıp CA/CAF Operatör’leri tarafından sahilde silah ateşine kurban olmaktadır. Mutantlar, genellikle orada kalır çünkü Kanadalı Kraliyet Deniz Kuvvetleri mevcudatlarını Tayvanın korunmasına harcamaktadır ve dolaysıyla terk edilen bu deniz kuvvetleri üssünün keşfi ve yıkmını reddetmektedir.

Maple Cove

Maple Cove birçok evin küçkük bir kompleksidir. CFB Alexandria’ya yakın olan ve sevimli bir kasaba olan Maple Cove, Kanadalı Vatandaşlar’a ve Silah Dükkanları, Mahalle Dükkanları, Marketlere ve Kuaförlere gibi birçok dükkana ev sahipliği yapar.

CFB Alexandria

Eskiden Kanadalı Kuvvetler üssü olan ve 2045’te inşaa edilmiş, Kanada Ordusu ve Kanada Stratejik Hava ve Deniz Komutanlığı tarafından kullanılan, bir üstür. CFB Alexandria’nın birçok: Mobil ağır silahı, MLR’leri, Amerikan M1-Abrahm’lar, 10 Mobil Uçak Gemisi ve Kandalı ve Amerikan yapımı CF10 ile CF12 Korumalı Humvee’leri vardır. Birçok JTF2 Üniteleri bu CFB’ye transfer edilmiştir çünkü bu CFB’de daha iyi yemekler verilmektedir ve daha iyi TV erişimi vardır.

CFB Alexandria’nın sadece: 10 tane UH-50 Blackhawk’ı, 10 tane Amerikan Apache Atak Helikopteri, 2 tane CF-18 Hornet’i vardır. CFB Alexandria’daki uçak şu anda Florida’daki ABD Deniz Üssü’ne mobilize edilmektedir.

Maple Overlook

Oyunun zaman diliminden dolayı Maple Overlook sadece oyunun ortasında duran dik kenarlı düz tepeli bir yayladır. Hiçbir insan Maple Overlook’a yerleşmemiştir ve Maple Overlook sadece güzel fotoğrafçılık için kullanılmaktaıdr.

Kanada’lı Süper Mağaza

Kanada’lı Süper Mağaza, Maple-Overlook’un dik kenarlı düz tepeli yaylasının doğusunda bulunan bir süper mağazadır. Vancouver insanlarının genellikle yeme içme alışverişini yaptığı bir süper mağazadır. Şu anda Kanada’lı Süper Mağaza stoklanmış ve CA’dan alınarak CAF’nin kullanımına açılmıştır. Vatandaşlar içerisine girip içerisinden çıkabilirler ve buzlaştırılmış et konserve gıda ve su şişeleri ve bazı atıştırmalıklar gibi sadece küçük ürünler satın alabilirler.

Kanadalı Benzin İstasyonu

Kanadalı Benzin İstasyonu, atıştırmalıklar, temel yiyecekler ve içecekler satan, Maple Overlook’un dik kenarlı düz tepeli yaylasınının yanında bulunan yola bağlı bir benzin istasyonudur ve Apple Wood Kompleksi’nin sakinlerine prim bir noktadır.

Red Maple Compleksi

Red Maple Compleksi, bu zaman diliminde varlığın sürdürmemektedir ve açık bir alan yaratan toprak ile değiştirilmiştir.

Merkez

Merkez, bu zaman diliminde varlığını sürdürmemektedir ve açık bir alan yaratan toprak ile değiştirilmiştir.

Silver Gölü

Silver Gölü’nün konumu, Kanada’lı Süper Mağaza’nın doğusunda bulunmaktadır. Dünya’nın en büyük tatlı su rezervelerinden birsidir ve yerliler gölden istediği zaman su içebilirler. Fakat 2070’ten itibaren Mutant’lar Yeraltı İngiliz Deniz Üssü’ne yerleşmiş ve artık suyu içmek güvenli değildir; CA/CAF: “Su kirliliği” nedeniyle gölü kapatmıştır.

Apple Wood Compleksi

Apple Wood Compleksi, Kırmızı Gül Savaşçıları’na ve düşük sınıftan Vantandaşlar’a ev sahipliği yapan birkaç apartmanın kompleksidir. Bu binadaki insalar birbiriyle çatışmadığında veya bu binadaki insanlar çalışmayınca Maple-Cove’da ve Kanadalı Süper Mağaza’nın yakınlarında ayaklanmaktadırlar.

Apple Wood Compleksi birçok CA/CAF üyesi için ve Ortak Görev Kuvvetleri 2 Nükleer Facia Sığnağı yakınındaki yerleşikler için tehlikelidir bir alandır.

Ortak Görev Kuvvetleri 2 Nükleer Facia Sığnağı

Kısacası NCB.

Ortak Görev Kuvvetleri 2 Nükleer Facia Sığnağı büyük 40 yıldır Teröre Karşı Operasyonlar için kullanılan ve ABD’li Uydu Mevcudatları’ndan gelen istihbaratları filtreleyn JTF2 tarafından kullanılmakta olan Kanadalı bir JTF2 Sığnağı’dır. Sitedei JTF2 üyeleri aileleriyle dışarıda olmadığında iş arkadaşlarıyla haftanın 6 gününde sitede zaman geçirmektedir. Ortak Görev Kuvvetleri 2 Nükleer Facia Sığnağı malzemeler ve silahlarla doludur. Sığnağın yere konmalı makine silahlarıyla donatılmaş arabaların bulunduğu geniş bir garaja sahiptir. Ortak Görev Kuvvetleri 2 Nükleer Facia Sığnağı’nın: Araştırma, planlama, silahlar, kışlalar, kafeteryalar, eğitim ve teknolojji için birçok odası vardır.

Amerikan/NATO Mevki

Zaman diliminden dolayı bu konum artık varlığını sürdürmemektedir ve sadece Maple Wood’un dik kenarlı düz tepeli yaylasında açık bir alandır.

Rol Oynama Kuralları

Aşağıdakiler kabul edilemez ve yapılırsa FRP olarak görülecektir.

 • Sebepsizce ateş açmak
 • Hizibe ait olmadan bir hizibe aitmişsiniz gibi rol oynamak (İstisnası var ve istisnası şudur: CA Er’leri, Vancouver’lular ve Kırmızı Gül Savaşçıları’ndan birisine ait olmak).
 • İnsan aklına kolayca gelmeyecek davranışlarda bulunmak (Sebepsizce bağırmak, duvarlara tırmanlamak, çitlerden atlamak vb.)
 • Oyunda sahip olmadığınız aletlerle rol oynamak
 • Rol oynarak kendi hizibinizi öldürdüğünü anlatmak (Sadece hizibinize düşman olanları PTK ile öldürebilirsin).
 • İyi bir nedeniniz olmadan hizip kontrolü altında olan bir alanda o hizibe ait olmadan bulunmak
 • İnşaa Edici Alet’i uygunsuzca kullanmak
 • Karakter Kuralları’na uymamak (Başkalarının evlerine, başkalarının üslerine ve başkalarının mevkilerine girmek, parçalanamaz şeyleri aletsiz parçalamak, kilitli kapıları açmak vs.)
 • NATO olmayan bir Askeri Operatör olarak rol oynamak.
 • Gerçekçi olmayan bir şekilde: uzun olmak, kiloya sahip olmak, yaşa sahip olmak, vücut şekline sahip olmak, yüze sahip olmak vb…
 • Gerçekçte biriktirmeyeceğiniz kadar fazlaca paraya sahip olmak
 • Anormal yeteneklere sahip olmak
 • “Yarı Mutant” ve “Yarı İnsan” olmak veya diğer türlerden bir kombinasyon olmak.
 • LPM izni olmadan izin gerektiren aksesuarlar kullanmak (Örneğin: Mermi/Bıçak Geçirmez Yelekler, Yelek Delen Mermiler, Otomatik Taret Silahı, Patlayıcı Mühimmat ve Yakılan Mühimmat vb.)
 • Kesinlikle Özel Birlik Takımı (SIS) KULLANILMAYACAKTIR. Bu takım sadece takımı giyinmek için başvuran adaylara ve LPM’lere özeldir.
 • Oyunda $800,000 CAD net değer ile rol oynayacak vatandaşlar (oyunu oynamak için LPM’den izin alması gerekecektir).
 • Amerikan rol oyuncuları USSAC’yi okumadan oynaması (oyundaki amaçlarını öğrenmeleri için USSAC’yi okumak zorundadırlar).
 • Vatandaşlar diğer ülkelerden olan insanlar olarak rol oynayabilirler fakat Askeri Birlikleri sınırlıdır (üstte görüldüğü gibi)
 • Bu oyunda silahlar Kanadalılar tarafından normal şartlarda kullanılmamaktadır. Karakteriniz Kanadalı ise ve karakterinizin bir silahı varsa silahın sizde olması için bir nedeniniz olması gerekmektedir.
 • Amerikan vatandaşları hikayesizce silah kullanabilirler.
Amerikanlar bu oyunda daha özgürdür…

İzinler

İzinler diğer rol oyuncuların karakterinzle daha geniş ve daha etkileyici etkileşimlerde bulunmasını sağlayarak size daha iyi bir rol oynama deneyimi kazandırır. Her iki parti kabul ettiği sürece aşağıdaki izinleri kullanbilirsiniz…

 • Öldürmek İçin İzin (PTK) → Bu izin, birisinin karakterini sonlandırmak amacıyla birisinin veya bir LPM’nin verebileceği bir izindir. PTK olmuş oyuncular, PTK yemiş (yani öldürülmüş) karakterlerini bir daha herhangi bir WDS oyununda ve/veya herhangi bir WDS sunucusunda kullanamz

Oyuncuların PTK reddetmesi için ciddi bir nedeni olmalıdır ve oyuncular LPM’lerin bir PTK kabulunu reddedemez.

PTK’nin reddedilmesi için bazı nedenler:

 • Karakterinizin bir çocuğu ya da başka bir adla alt birimi var
 • Karakterinizin büyük bir önemi var ( CA’de veya CTF’te Yüksek Rütbe’lisiniz veya Kırımızı Gül Savaşçısı’nız)
 • PTK isteyen kişi bir kuralı ihlal etti
 • PTK isteyen kişinin PTK için bir nedeni yok

Tabii ki son söz LPM’lerdedir dolaysıyla PTK isterseniz veya Ölü olmaktan çekilmek isterseniz onlarla irtibata geçin

 • Sunucuyu Öldürmek İçin İzin (PTSK) → Birisinin karakterini, bulunduğu sunucuda sonlandırmak amacıyla birisinin size verdiği izindir. Yani, bu demektir ki o sonlandırdığınız kişi başka bir sunucuya girip rol oynayabilir fakat senin sunucunda o kişi artık ölü olacaktır.

Reddetme kuralları PTK ile aynıdır ancak LPM’ler birisinin senin karakterine PTSK kabul etmeye daha yatkındır çünkü gerçek biri etkisi veya başka bir deyişle sonucu yoktur.

 • Sakatlamak İçin İzin (PTC) → Bu izin, LPM dışında birisinin senin karakterini bir şekilde veya formda yok etmesine neden olan bir izindir. Sakatlanmış birisine ait örnek verilebilecek özellikler şunlardır:
 • Çatlak/Kopuk Eklemler
 • Omurilik veya Köpürcük Kemiği Kırılması
 • Boyun/Sırt Kırılması
 • Dizler veya Dirsekler gibi Eklemlerin Kırılması
 • Kognatif bozulmaya neden olacak kafatası yaralanmaları

Birisine PTC izni verdiyseniz, karakteriniz hasara göre uygun tepki vermelidir ve hasar tüm sunucularda ve tüm oyunlarda kalıcı olmaktadır. LPM’ler birisinin PTC isteğini reddetmeyecektir dolaysıyla siz PTK’deki gibi ve PTSK’deki gibi kendiniz reddedeceksiniz ve reddetmek için bir nedeninizin olması gerekecektir.

 • Saldırmak İçin İzin (PTR) → Birisinin sizin yerleştiğin yere, evinize ya da çetenizin yerleştiğe alana saldırması için sizin onlara verdiğiniz izindir. Reddetmeniz için bir nedeninizin olması zorundadır ve kabul edilebilecek bir neden bulamazsanız otomatil olarak PTR alırlar. LPM’ler nedeninizin kabul edilebilir mi edilemez mi karar verecek. Fakat PTR’ddn çıkmak çok zordur.

NOT: PTR, hizip kontrolü altında olan alanlara saldırmanıza izin VERMEZ.

 • Yok Etmek İçin İzin (PTD) → Senin yerleştiğin yere veya İnşaa Edici Alet ile yarattığın bir yere birisinin yok etmesi için sizin verdiğiniz izindir. Bunun reddi için herhangi bir kural yoktur ve kendi isteğinize göre ya kabul etme ya da reddetme hakkınız vardır.
 • Eşyalar Kullanmak İçin İzin → Karakterinizin kullanımı sınırlı olan bir eşyanın kullanması için LPM’lerin yeterince Lore’a sahip olduğunuzu belirleyince verdiği bir izindir. Bazı kullanımı sınırlı olan eşyalar şunlardır:
 • Yelek Delen Mühimmatlar
 • Yakılan Mühimmatlar
 • Patlayıcı Mühimmatlar
 • Elle Tutulan Projektiller
 • Mermi Geçirmez Yelek
 • Bıçak Geçirmez Yelek
 • Otomatik Makineli Tüfek
 • Yere Konmalı Makineli Tüfekler
 • Koçbaşı
 • Kapı Kırılmaları
 • Özel Kuvvetler Sınıfı Ateşli Silahlar: G2000, PPK, Sig 220, Glock 18, M4 SOP
 • Askeri Araçlar
 • Botlar
 • Uçaklar
 • Değerli Mineraller
 • Oyun içi LPM’iniz nelere izin verilip verilmediğine karar verecektir.

Kullanımı için Lore gerektiren eşyalar LPM’ler tarafından belirlenecektir ve belirleme zamanı geldiğinde o eşyaları kullanmak için Lore vermek ZORUNDASINIZ. Belirleme zamanına kadar taşıdığınız her silahın Lore gerektiğini düşünmelisin ve bu kısmı not etmiş olmalısınız.

Daha fazla bilgi için Silah Kılavuzu’na bakınız: {Yakında Gelecektir}.

Siz sadece hikayeye göre gerçekçi davrannaya bakın ve davranırsanız da emin olabilirsiniz ki size hiçbir şey olmaz!

Daha fazla bilgi için portalı ziyaret ediniz: When Dust Settles: Official Portal .